Firewall/UTM Çözümleri

Siber Güvenlik Nedir? Veri Güvenliğini Nasıl Sağlarız?​

Siber güvenliği; elektronik ortamdaki verilerimizin, bilgilerimizin güvenliğinin, bütünlüğünün ve gizliliğinin korunması şeklinde tanımlayabiliriz.Siber kelimesi ise altyapısı bilişim sistemleri olan ağlara verilen addır. Genelde sanal gerçeklik şeklinde de tanımlanabilir. Kısaca Siber Güvenlik, alt yapısı bilişim sistemleri olan siber ağlar üzerinde yaşanan hayatın güvenliğinin sağlanması, bütünlüğünün ve gizliliğinin korunmasıdır.Bilgi güvenliği bilginin bütünlüğünün, güvenliğinin ve gizliliğinin korunması olarak tanımlanır ve ISO 27001, ITIL, COBIT gibi global çapta kabul görmüş standartlarla sınırları çizilmiştir.

Şirketlerin, kurumların sahip oldukları maddi varlıklarının yanında ayrıca  “veri / bilgi” olarak bilinen sanal varlıkları da vardır ve bunların güvenliğini sağlayarak gizli verilerini ve sahip oldukları “bilgi”yi de korumakla yükümlüdürler.

Aksi takdirde siber saldırganlar, kötü niyetli hackerlar veya hacker grupları bu verilere izinsiz erişerek kurumlara maddi ve manevi olarak büyük zararlara sebep olabilirler. Bilişim sistemlerine sızan, zarar veren, bilgileri çalan veyahut illegal olarak dağıtan kişiler genelde Cracker, kötü niyetli Hacker veya bilgisayar korsanı şeklinde tanımlanırlar.

Kurumların veya şirketlerin siber saldırılardan korunması için gerekli önlemler nelerdir ?

 1. Güvenlik zafiyetlerine karşı sistemlerinin güvenliğini sağlamak ve gerekli önlemleri almak.
 2. Firma yöneticilerinin ve çalışanlarının siber güvenlik farkındalığının sağlanması için gerekli kurum içi eğitimlerinin alımasını sağlamak.
 3. Siber saldırıların ortaya çıkartabileceği zararların ön görülmesi ve sızdırmazlık testleri uygulanması.
 4. Bilgi güvenliğinin kurumun önemli bir parçası olduğunu düşünerek tüm iş süreçlerine entegre edilmesi ve standartlara uyulması
 5. Bilgi güvenliği politikalarını yöneticiler de dahil olmak üzere hiç kimseye istinayi bir durum olmaksızın uygulamak.
 6. Veri hırsızlığına karşı kontrol mekanizmaları geliştirmek, log kayıtları tutmak ve ağ güvenliğini sağlamak.
 7. Siber saldırılara karşı firma bünyesinde  aktif olarak firewall, ips, ids gibi güvenlik ürünlerini bulunudurmak.
 8. Ağ üzerindeki her türlü aktivitenin log kayıtlarını tutmak.
 9. Veri hırsızlığı ve bilgi güvenliği ihlal olaylarına karşı kontrol mekanizmaları oluşturulması
 10. Uzak çalışanlar için şifreli iletişim kanalları olan VPN, PROXY gibi güvenli iletişim kanalları kurulması ve çalışanların bu iletişim kanallarını kullanması
 11. Mecbur kalınmadıkça yabancı güvenlik ürünleri yerine yerli ve milli ürünlerin tercih edilmesi gereklidir!

UTM Firewall cihazları, kurumunuzu dışarıdan gelebilecek risklere karşı korumak ve veri güvenliğini sağlamak amacıyla üretilmişlerdir. UTM cihazları yukarıda BTK’nın yapmış olduğu siber güvenlik tanımını tam anlamıyla karşılamaktadır.

Karcan Bilişim Teknolojileri olarak Firmamız;

Logo Siber Güvenlik ve Ağ Teknolojileri A.Ş. ürünlerinin satışı, kurulumu ve gerekli tüm ayarlarının yapılması konusunda Yetişmiş uzman personeliyle sizlere hizmet vermektedir.

Her ölçekteki işletmenin siber güvenlik ihtiyaçlarına yönelik çözüm üreten Berqnet Firewall serisi % 100 Yerli Firewall/UTM çözümüdür.